Mike Swain o promowaniu judo, o bjj i mma

JudoInfo - Co co myślisz występu o kadry USA Judo w Atenach tego roku? 

Mike Swain - Wyniki ekipy USA w Atenach były przeciętne. (...) Budżet zespołu USA w Judo jest mały w porównaniu do Francji i Japonii jednakże wyniki Francji nie były wiele lepsze. Jest siedem kategorii wagowych i z wyjątkiem Japonii żaden inny kraj nie zdominował wszystkich. Nadal możemy wiele poprawić ale faktem jest, że jest to twardy sport z wieloma zaangażowanymi w niego krajami. 

JI - Co USA muszą zrobić, by stać się naprawdę konkurencyjną siłą w świecie Judo? 

Mike Swain - Aktualnie nie ma żadnego określonego programu treningu w USA, którego celem byłoby zdobycie złotego medalu na Olimpiadzie. Znaczące, że nie mamy funduszy i jest nas mało, dlatego wierzę że najlepszą drogą po 17 albo 18 roku życia jest nadal wyjazd za ocean do Japonii, aby kontynuować na wysokim poziomie wyczynowy trening na Uniwersytetach i rywalizować na zawodach w Europie, gdzie Judo jest dużo bardziej popularne. Raz poznany smak międzynarodowego Judo wtedy motywuje młodych do pracy nad sobą. 
Wierzę, że możemy utworzyć wielki Program USA dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, który przygotowałby ich technicznie, by być gotowym do walki w Japonii i Europie. Większość najlepszych krajów nadal wysyła swoje kadry na szkolenie do Japonii i Korei albo Francji. Również jest dużo krajów byłego ZSRR, których reprezentanci są medalistami Znają techniki sambo i zapasów i wiedzą jak obronić się przeciw nim - mają przewagę, ale w końcu czysta szybkość, mocny uchwyt i technika nadal wygrywają złoto w Judo. 

JI - Wspomniałeś o pieniądzach i roli roadblocks(?) dla naszego programu Judo. Wydaje mi się, że zwykłe "amerykańskie" metody, by wygenerować obie (np. Czerwone Byki jako logo na tatami, dzieci noszących różnokolorowe judogi) kolidują z tradycjami Judo. Nawet twoje Profesjonalne Judo Sportowe mogłoby prawdopodobnie być widziane przez tradycjonalistów jako trochę konflikt z ideałami prof. Kano. Co powinniśmy zrobić, by uchwycić umysły dzieci i dolary korporacji amerykańskich bez odstawania za daleko od korzeni Judo? 

Mike Swain - Tak Moje Profesjonalne Judo było konfliktem ale przynajmniej doprowadzilismy Judo do TV dla widzów. Pomysł opierał się na pokazaniu więcej akcji, więcej rzutów z łatwym systemem oceny. To działało, ale potrzeby finansowe dla podtrzymania Programu były zbyt duże. Dopóki nie znajdziesz się w telewizji, jesteś nikim. 

(...) 

JI - Jaki skutek wg ciebie (jeżeli jakiś był ) miało rozpowszechnianie się Brazylijskiego Jitsu Jiu w czasie ostatniej dekady dla Judo i zawodników Judo? 

Mike Swain - Nie sądzę, aby na najwyższym poziomie BJJ miało jakiś wielki wpływ. Chociaż parter w Judo jest oparty na prawie tych samych technikach co w BJJ (dźwignie i duszenia), to jednak walka w Judo ma szybsze tempo również w parterze. Z powodu reguł musimy wykonać coś na glebie w 20 sekund albo szybciej. Tak, że zmienia się twoja strategia i wysilasz się, by być dużo bardziej agresywnym i bardziej otwartym na macie. Jednakże, na bardziej początkującym i pośrednim poziomie możesz nauczyć się i zastosować dużo technik i kombinacji parteru BJJ dużo szybciej. Myślę, jeżeli ktoś może ćwiczyć przekrojowo, to w długim okresie twoja walka Judo będzie mocna.  Naucz się parteru i stójki jako początkujący, to w dłuższym okresie czasu twoja walka (game) się poprawi. 

JI - Co co myślisz o nowoczesnym MMA, które rozwinęły się od widowiska do rangi bardziej prawowitego sportu? 

Mike Swain - Myślę, że nowoczesne MMA otwierają oczy każdemu na fakt, że tylko dlatego, ze jesteś twardy w jednym sporcie albo sztuce walki, twoje szanse są niskie, chyba, że masz doświadczenie w uderzaniu i parterze. Kompletny zawodnik musi szkolić się w wszystkich aspektach. Ostatecznie wygra zawodnik z techniką, największym sercem i duchem walki! 

JI - Co co myślisz o pomyśle, że MMA stwarza okazję dla Judoków, by walczyć tam po lub zamiast na Olimpiadzie? Czy myślisz, że cos takiego jest dobre albo złe dla Judo? 

Mike Swain - To byłby jak pytanie gracza w ping ponga , czy chce zagrać w tenisa. Myślę, że przewagą Judo jest fakt, że to jest olimpijski Sport z 180 krajami uczestniczącymi w nim. MMA jest jeszcze do tego daleko. To jest trudne do zrozumienia dla Amerykanów, którzy aby zrozumieć jak duże jest Judo, podróżują do Europy albo Japonii. Szczególnie wobec szału na punkcie UFC itd w Stanach. Nawet w Brazylii, gdzie BJJ jest od Judo jest większe i bardziej popularne wśród dzieci. To są zbyt różne środowiska walki. Gdy każesz założyć judogę najtwardszemu zawodnikowi MMA i zgłosisz go do walki na regułach Judo, to będziesz widział bardzo sfrustrowanego zawodnika. Jeżeli dobry wojownik Judo chce spróbować w ringu MMA, musi trenować uderzanie i grappling bez gi przed wejściem do ringu. 

JI - I na koniec, co myślisz o aktualnych regułach IJF? Myślisz że ogólnie koka i yuko są dobre, czy powinniśmy uwolnić się od nich i zbliżyć się przez to do zasad All Japan? Czy także skupiony na ne-waza judoka jest wystarczająco dobry na glebie w nowoczesnej walce? 

Mike Swain - IJF porusza się w kierunku położenia nacisku na więcej akcji, ale w ślimaczym tempie. Zasadniczo moje Profesjonalne Judo jest teraz tam, gdzie IJF będzie za 10 lat. Dopuszczenie dłuższego czasu walki w ne-waza w Judo jest wielkim pomysłem, tak długo jak obaj zawodnicy są agresywni i nie przeciągają walki lub nie odpoczywają. Tym co chcą fani to rzuty, kończenia, starcia dwóch silnych charakterów. Właśnie dlatego Pro Wrestling robi pieniądze. 

Mike Swain jest pierwszym człowiekiem z półkuli zachodniej, który zdobył złoto na Mistrzostwach Świata judo. 

źródło: judoinfo.com Mike Swain Complete judo. Link bezpośredni.