Walka grapplerska a samoobrona. Rola parteru w walce wręcz.

fragment wstepu do podręcznika
Renzo i Royler Gracie: "BJJ - Theory & techniques" 
tłumaczenie: Jodan
 

Odkąd tylko nastały czasy mieszanych sztuk walki z bardzo małą ilością reguł, artyści sztuk walki zostali zmuszeni uznać, że decydująca rolę odgrywa walka przez mocowanie, zarówno na ziemi, jak i stojąc. Często słyszy się zdanie: "Jeśli nie wiesz jak walczyć na ziemi, nie wiesz jak walczyć." W przeciwstawieniu do tego ostatniego entuzjazmu dla mocowania, też słyszy opinię, że jakkolwiek byłby skuteczny ten wzór walki w przypadku MMA, w faktycznej ulicznej walce ziemia jest ostatnim miejscem, na którym chciałbyś się znaleźć. Wielu ludzi uważa, że kłaść na ziemi w ulicznej walce jest samobójstwem. Przez to bowiem wystawiasz się na niebezpieczeństwo bycia skopanym przez innych ludzi, fatalnie pokaleczonym i potłuczonym na twardym chodniku, niebezpieczeństwo utraty oka przez wydłubanie, bycia gryzionym, ucierpienia od ataków na krocze i innego zestawu niebezpieczeństw. Tak więc jest niezgodność w opinii na temat "realnej" walki między zwolennikami mocowania się dla samoobrony i na tych, którzy twierdzą, że to jest odpowiednie dla walk MMA. Brazylijskie ju-jitsu bierze udział w tej debacie. Zwolennicy brazylijskiego stylu popierają mocowanie dla celów samoobrony. Pomimo to musimy być świadomi, że to nie znaczy iż praktycy BJJ zawsze popierają przenoszenie walki na ziemię. Oczywiście gdy są bowiem sytuacje, że kiedy zwykły zdrowy rozsądek sugeruje unikać mocowania na ziemi, jest rozsądnym jej unikać.

Ludzie skłaniają się, by nie doceniać wszechstronności Brazylijskiego ju-jitsu, ponieważ widzą je w akcji w MMA, gdy walka ziemi odgrywa główną rolę. Jednakże brazylijskie ju-jitsu ma szeroki zakres technik wykonywanych klinczu, które pozwalają studentowi pokonać agresora bez zejścia na ziemię. Ponadto, przez stale pracowanie nad sprowadzeniami, adept walki chwytanej staje się bardzo biegły w obronie przed sprowadzeniami. Jak na ironię, to są grapplerzy najlepiej między artystami sztuk walki przygotowani do pozostawania w stójce podczas ataku, jeśli mogą wybierać. 

Walki przenoszą się na ziemię albo przez przypadek albo rozmyślnie. Jeśli zdarzy ci się przypadkowo zrobić błąd i upaść kiedy jesteś w zwarciu z napastnikiem, najmniejszy błąd w walce na ziemi prawdopodobnie okaże się katastrofalny. W innym przypadku, mocowanie ma sens, jest dobrą opcją, którą możesz celowo wybrać. Nie ma żadnego bardziej efektywnego sposobu obezwładnienia agresora niż wziąć go na ziemię, gdzie można go kontrolować i nad nim dominować. Ta kontrola daje ci szeroki zakres możliwych wariantów postępowania, których zastosowanie zależy od sytuacji. Może to być albo zaskakująco delikatne albo bardzo brutalne dla napastnika, kiedy trzymasz go w kompletnej kontroli; daje ci to wybór. 

Gdy nie chcesz zejść na ziemię, czy z obawy przed wieloma napastnikami czy z obawy twardego betonowego chodnika; możesz użyć twoich umiejętności grapplerskich, by uniknąć sprowadzenia i zaangażować się w walkę stojąc w klinczu. Nie myśl, że brazylijskie jiu-jitsu jest całkowicie ograniczone w swej koncepcji samoobrony. Nie zmusza cię do bezmyślnego schodzenia na ziemię w każdym przypadku. Wręcz przeciwnie . Parter cię uratuje, jeśli zostaniesz przymusowo sprowadzony na ziemię; wtedy masz możliwość, by zdominować i kontrolować napastnika, jeśli wybierzesz walkę na ziemi, a nie powrót do stójki. Jednakże, BJJ także daje ci narzędzia, by pozostać i walczyć w stójce, to powinno być twoim wyborem.

Krytycy mocowania dla celów samoobrony próbują haniebnymi praktykami zakazanymi w turniejach MMA - taktykami z przypadku takimi jak kąsanie, chwytanie za pachwiny i wkładanie palców do oczu, znacząco podkopywać uliczną skuteczność mocowania. Niewątpliwie taka taktyka może mieć jakiś skutek w prawdziwej walce, ale nie powinno się przecenić jej roli. Jeśli twój napastnik jest wystarczająco blisko, by zająć się gryzieniem albo atakowaniem oczu, wtedy ty jesteś wystarczająco blisko, by zrobić to samo z nim. Ponadto, możesz użyć twoich umiejętności mocowania, by zyskać przewagę, pozycję, z której twoje kąsanie i dłubanie w oczach będą daleko bardziej dewastujące niż jego. Są liczne przeciwwskazania dla takiej śmierdzącej taktyki. Osoba doświadczona w mocowaniu może łatwo dostosować pozycję swego ciała, by ochronić wrażliwe pachwiny i oczy podczas prawdziwej walki. Zatem, te groźby obiecują więcej nieprzyjemności doświadczonemu grapplerowi niż stanowią prawdziwe zagrożenie.

Prawdopodobnie najbardziej popularną skargą w odniesieniu do mocowania jako sposobu na samoobronę, jest bezużyteczność przeciw wielu napastnikom. Argument ten polega na tym, ze gdy uchwyci się jednego napastnika, łatwo można zostać zaatakowanym przez jego kompanów. To jest całkowicie prawdziwe. Umiejętności mocowania nie pozwolą ci pokonać kilku napastników natychmiast. Brazylijskie ju-jitsu nie rości sobie pretensji do nauki odpierania ataków wielu napastników. Gdy zostałeś w dużym stopniu przewyższony liczebnie, brazylijskie ju-jitsu cię nie uratuje.  Żaden inny styl walki pustą ręką także cię nie uratuje.
Świat sztuk walki jest pełny bezsensownych twierdzeń. Jednym z najbardziej popularnych jest to że jeden nieuzbrojony człowiek może natychmiast pokonać wielu agresywnych, niebezpiecznych napastników . 

Ironią jest, że wielu mistrzów różnych styli, którzy formułują takie wspaniałe twierdzenia udowodniło na swoim przykładzie, że niezdolni są pokonywać nawet pojedynczego napastnika kiedy doszło do próby walki w konkurencji MMA. Takie pretensje są wytworem fantazji i należą bardziej do królestwa filmów karate niż książek dotyczących prawdziwej walki.