Zasady treningu Judo wg Yoshitsugu Yamashita 
pierwszego zdobywcy 10 dan w judo. 

Mimo upływu czasu są one nadal aktualne i uniwersalne – większość z nich można odnieść do treningu każdego stylu.

1.Ucz się poprawnego stosowania rzutów. Siłowe ich wykonywanie jest błędnym sposobem wygrywania walki w Judo. Najważniejsze jest wygrywanie przy pomocy techniki. 

2.Najpierw ucz się atakować. Zobaczysz, że obrona mieści się w ataku. Nie zrobisz postępów zaczynając naukę od obrony. 

3.Nie bój się upadku. Naucz się wyczucia czasu w momencie, kiedy jesteś rzucany. 

4.Ćwicz rzuty poruszając swoim ciałem tak swobodnie jak tylko to możliwe oraz we wszystkich kierunkach. Nie wychylaj tylko na jedną stronę i nie usztywniaj się. Duża liczba powtórzeń techniki będzie nagrodzona dobrym rzutem. 

5.Zwiększaj liczbę treningów i zawodów. Nigdy nie będziesz robił postępów w nauce bez tego. 

6.Nie wybieraj swoich przeciwników (tzn. nie mów, że lubisz lub nie lubisz trenować z konkretną osobą). Każdy ma swoją specyfikę, którą musisz opanować tak aby stała się także twoją. 

7.Nigdy nie zaniedbuj pracy nad swoimi słabymi punktami. Ćwiczenie bez wysiłku nakierowanego na rozwój będzie skutkowało wolnymi postępami. Pracując nad sobą zawsze pamiętaj o nawykach swoich i swojego przeciwnika. 

8.W treningi wkładaj swoje serce i duszę. Brak takiej postawy będzie przeszkadzało w dalszym rozwoju. 

9.Nigdy nie zapominaj o tym czego uczy cię instruktor lub wyższy stopniem. Podczas ćwiczenia osiągniesz lepsze efekty, jeśli będziesz pamiętał czego cię uczyli. 

10.Staraj się kontynuować trening tak długo jak to możliwe. Niepełne przykładanie się do treningu będzie miało poważne skutki w twoim rozwoju. 

11.Wstrzymuj się z przejadaniem i piciem. Pamiętaj że to właśnie zakończy twoje treningi Judo. 

12. Zawsze próbuj myśleć o tym czego masz się nauczyć, o postępach. I nie myśl, że jesteś dobry - co często może się przydarzyć trenującym Judo. 

13. Nie ma końca w uczeniu się Judo.