Strategia jest Sztuką 
Martin Rooney 

Jednym z moich ulubionych tekstów jest starożytny traktat Sztuka Strategii, autorstwa Sun Tzu. W tym momencie możesz poczuć się zdezorientowany tym tytułem albo zdziwiony, że jest inne wielkie dzieło, które napisał Sun Tzu oprócz Sztuki Wojny ponad 2000 lat temu. 
To jest jeden i ten sam traktat. Tłumaczenie, które posiadam, zrobione przez R. L. Wing, preferuje słowo "strategia" zamiast "wojna" w tytule i nie mógłbym nie zgodzić się z tym wyborem. Ta klasyczna praca Sun Tzu nie jest o wojnie, ale o budowaniu strategii, która ją poprzedza. Może to być rozumiane w ten sposób, że sednem tekstu jest, iż pełne zwycięstwo może nastąpić tylko wtedy, gdy zaplanowana strategia zostaje wykonana. Sun Tzu opisuje jak dochodzi do tego, że moment triumfu wymaga tylko małego wysiłku. Nie mogę myśleć o zadnym lepszym odniesieniu do tworzonego modelu analizy strategii jiu-jitsu. 

Sun Tzu o przepowiadaniu triumfu 

Ci, którzy triumfują, 
Zsumuj ich w akademiach 
Wielką liczbę czynników 
Poprzedzających wyzwanie. 

Ci, którzy są pokonani - 
Znajdziesz w ich akademiach 
Niewiele czynników 
Poprzedzających wyzwanie. 

Dużo planowania przynosi triumf. 
Mało planowania przynosi klęskę. 

Dzięki dostrzeganiu tylko tego, 
Mogę dostrzec zwycięstwo i porażkę. 



Jak widać z tej starożytnej mądrości, musisz poznać siebie i twojego przeciwnika. Kiedy robisz to, doświadczasz Paradoksu Taktycznego: przez dostrzeganie każdego aspektu zarówno ciebie jak i twojego przeciwnika widzisz twój własny triumf albo porazkę. Aby sprawdzić ten paradoks, musisz najpierw zrozumieć swą "grę" (game) kiedy przychodzi bić się, jak również "grę" swego rywala. Poniższy diagram pomoże ci lepiej sklasyfikować swą strategię w ogólnej liczbie kategorii. 

Ten diagram powinien ci pokazać, że wiele aspektów strategii zawodników jiu-jitsu jest powiązanych. Na przykład, zawodnik może skupiać się na poddaniach z dołu i zawsze z wciąganiem do gardy. Albo może skupiac się na kontroli w pozycji, strategii w której lubi obalać i pracować z góry. Jest tutaj kilka różnych możliwych połączeń, ale ćwiczacy musi tego uzywać, by zyskać lepsze zrozumienie i przecianika i siebie. Gdy zawodnik zaczyna to rozumieć, powinien zacząć kształtować strategię dla walki kiedy staje wobec przeciwnika o ile ten jest już "rozpracowany". Strategia powinna być skrystalizowana przy pomocy analizy SWOT zawodnika jiu.- jitsu 

Analiza SWOT, którą obrazuje ten diagram, oznacza Silne strony i Słabości, Szanse i Zagrożenia. Wykorzystując diagram poniżej możesz dalej rozwijać swą strategię walki i zamknąć luki w twojej własnej "game". 

Po przeanalizowaniu tych diagramów zawodnik powinien być w stanie zbadać i przeliczyć zarówno swe szanse na wygraną, jak i swe obszary największego ryzyka. Ta wiedza jest decydująca, kiedy przychodzi do tworzenia taktyki walki ("fightplan") i znajomości tego, co oczekuje się w jej czasie. Skoro sformułowałeś poprawną strategię, ustawiłes się w możliwej Pozycji Bez Żadnego Błędu opisanej przez Sun Tzu: 



Pozycja Bez Żadnego Błędu 

Ci, którzy triumfują, ponieważ są wprawni w starciu 
Nie są poważani dla sprytu 
Albo dla bohaterstwa 

Triumfują, ponieważ nie zrobili żadnych błędów 

Ci, którzy są wprawni w starciu 
Doprowadzili do sytuacji, w której nie mogą zostać pokonani, 
I nie chybiają żadnej sposobności, by pokonać przeciwnika. 



W tym momencie możesz zastanawiać się, czy jest strategia doskonała dla każdej sytuacji na zawodach. Nie jest. Chociaż strategie doskonałe mogą być rozwijane, by pomóc okreslić plan walki, każdy doświadczony zawodnik wie, że plan zawsze trzeba zmieniać, dostosowywac do sytuacji. Wielcy artyści jiu-jitsu muszą nie tylko mieć zdolność rozpoznawania słabości przeciwnika w konkretnym momencie, ale też są w stanie nagle zmienić strategię dla maksymalnej korzyści. Taktyka zawodnika jiu-jitsu zmienia się wraz z aktualną sytuacją, gdy wchodzą w grę doświadczenie i instynkty. Kiedy realizuje się właściwie utworzoną strategię, na pewno bedzie mniejsza szansa na bycie zaskoczonym. 

Wiem, że większość zawodników jiu-jitsu przywiązuje małe znaczenie do strategii. Pomyśl znów o swych minionych zwycięstwach i klęskach - jestem pewien że właściwa strategia silnie zaciążyła na rezultacie. Piszę ten artykuł nie po to, by wskazać palcem na to, czego nie mogłeś zrobić, ale jako jasny przykład tego, co warto robić w przyszłych zawodach. 
Zapamiętaj, że ten budowanie strategii dotyczy nie tylko dla walki czy jitsu jiu, ale także życia. Gdy raz zaczynasz używać analizy SWOT , będziesz wiedział, że może ona odnosić się do każdego konfliktu w jakim możesz się znaleźć. Zostawiam cię z moim ulubionym cytatem z Sun Tzu: 

Wiedzą inni, wiesz i ty: 
Sto wyzwań bez ryzyka; 
Nie wiedzą inni a jednak wiesz ty: 
Jeden triumf dla jednej klęski; 
Nie wiedzą inni, nie wiesz i ty: 
Każde wyzwanie jest jakimś ryzykiem. 

Autor, Martin Rooney, jest dyrektorem zarządzającym Szkoły Szybkości Parisiego ([www.parisischool.com]) i trenerem Zespołu Renzo Gracie. Szkolił zawodników m.in. ADCC, FC Pride. 
źrodło: graciemag.com 

tych, których ominęła okazja do zapoznania się choćby z podstawowym angielskim, szczerze zachęcam do nauki tego pięknego języka

tłumaczenie Jodan